W imieniu CESS GmbH i.L. – Centre for European Security Strategies, w sprawie problemów napotykanych przez MŚP w odniesieniu do udziału w projektach badawczych  

Petition is directed to
Petitionsausschuss des Europäischen Parlaments
0 supporters 0 in European Union

Collection finished

0 supporters 0 in European Union

Collection finished

  1. Launched 2020
  2. Collection finished
  3. Prepare submission
  4. Dialog with recipient
  5. Decision

Dies ist eine Online-Petition of the European Parliament.

forwarding

Składający petycję twierdzi, że przedsiębiorstwo CESS jest MŚP i spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z dwoma wspólnikami; są oni również dyrektorami zarządzającymi i pracownikami. Według składającego petycję podstawową działalnością przedsiębiorstwa jest udział w licznych projektach badawczych związanych z bezpieczeństwem realizowanych na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w szczególności w kontekście szóstego i siódmego programu ramowego UE w zakresie badań. Wyjaśnia on ponadto, że Europejski Trybunał Obrachunkowy poddał jego przedsiębiorstwo kontroli projektu w związku z projektem PULSE realizowanym w ramach 7PR, dotyczącej stawki godzinowej naliczanej przez wspólników, która to kontrola doprowadziła do obniżenia przyjętej stawki godzinowej o około 33%, a następnie do odzyskania od CESS znacznych płatności lub wstrzymania płatności kwoty ponad 70 000 EUR stanowiącej jego zdaniem uzasadnione roszczenia przedsiębiorstwa. W efekcie według składającego petycję to pod innymi względami bardzo dobrze prosperujące przedsiębiorstwo zostałoby zamknięte, a w najgorszym przypadku ogłosiłoby upadłość. Zdaniem składającego petycję rezultat kontroli projektu wynika z różnicy w ocenie pracowników i wspólników przedsiębiorstwa. Według niego jest to jednak błędna i – ze względu na fakt, że przedsiębiorstwo to jest MŚP – surowa interpretacja terminu „wynagrodzenie” dokonana przez Europejski Trybunał Obrachunkowy, ponieważ jego zdaniem termin ten jest błędnie kojarzony z umową o pracę, której nie zawierają wspólnicy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Składający petycję twierdzi, że obliczenie obowiązkowej stawki ryczałtowej w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”, przewidziane przez Komisję w decyzji C(2011) 174 w odniesieniu do wynagrodzenia właścicieli przedsiębiorstw niepobierających pensji, nieprawidłowo odzwierciedla zmianę metod obliczania stosowanych w siódmym programie ramowym w zakresie badań, której domagały się Parlament i Rada. Według niego obliczenie to zostało przejęte z innego programu, który dotyczył jednak wynagrodzenia organizacji nienastawionych na zysk, np. wynagrodzenia naukowców oddelegowanych z uniwersytetów, lecz nie wspólników w przedsiębiorstwach. Zwraca się on zatem o zweryfikowanie, czy w decyzji Komisji prawidłowo zinterpretowano to, co określiły Parlament (decyzja z dnia 23 kwietnia 2009 r. (2009/633/WE, Euratom)) i Rada (konkluzje z dnia 14 października 2010 r., 14980/10).

Link to the petition

Image with QR code

Tear-off slip with QR code

download (PDF)

Not yet a PRO argument.

No CONTRA argument yet.

Help us to strengthen citizen participation. We want to support your petition to get the attention it deserves while remaining an independent platform.

Donate now