Security

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN İNSAN İMF’DEN UKRAYNA’NIN HAKSIZ BORCUNUN İPTALİNİ TALEP EDİYOR

Petition is directed to
Committee on Petitions (Petitionsausschuß)
2,504 supporters

Petitioner did not submit the petition.

2,504 supporters

Petitioner did not submit the petition.

 1. Launched 2022
 2. Collection finished
 3. Submitted
 4. Dialogue
 5. Failed

24 Şubat günü Rusya Ukrayna’ya karşı topyekûn bir savaş başlattı
 
Ülke topraklarımızın Rusya tarafından topyekûn istilası sonucu Ukrayna’nın bağımsızlığı tehdit altında.
 
Bu büyük askerî harekât, artan savunma harcamaları ve savaşın sonuçları ile başa çıkmak zorunda olmak Ukrayna ekonomisini istikrarsızlaştırırken devlet artık borç ödemelerini yapamaz.
 
Ukrayna halkı halen savaşın merkezinde, çalışamaz ve para kazanamaz durumda. Evlerimizi, ekonomimizi ve varlığımızı kaybetmekteyiz. Dahası, tüm olası kaynaklar askeri savunmamızı desteklemek için seferber olurken Rusya Federasyonu’nun askeri işgal harekâtı stratejik ve kritik altyapı yatırım ve tesislerini, ulaşım kanallarını ve ülkemizin ekonomik potansiyelini imha etmekte. 
 
Bugün Ukrayna’nın dış borcu 125 milyar Amerikan doları seviyesinde. 2022 yılında ödenmesi beklenen borç miktarı 6,2 milyar dolar civarında. Bu miktar devletin borç bütçesinin neredeyse %12’sini oluşturuyor. 
 
Yukarıdaki miktarın IMF bileşeni ise 2,7 milyar dolar. Bu da ortalama 16,5 milyon emeklilik ödemesine eşdeğer. 
 
Ukrayna halkı adına (1) devletimizi baskı altında bırakan bu borcun iptal edilmesini ve (2) ülkeye çok yönlü mali yardım sağlanmasını talep ediyoruz
 
Ukrayna’nın borç esaretinden kurtarılmasını talep ediyoruz!

Reason

Bu borç neden adil değil?
Ukrayna şu an Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri iken kendisini Rus ordusunun -dünyanın en büyük ikinci ordusunun- taarruzuna karşı savunmaya mecbur bırakılmış durumda. Silaha ve yaralıların tıbbi masrafına yapılan harcamalar katlanarak artmakta. Savaş sonrasında Ukrayna evlerini ve altyapısını yeniden inşa etmek için yine paraya ihtiyaç duyacak. 
Bu koşullar altında Ukrayna’nın borç ödemelerini yapabilmesi ancak vatandaşlarının acil ihtiyaçlarını karşılamayı reddetmesi ile mümkün olabilir. 
 
Düzensiz borçlanma ve topluma zarar veren şartlılık ilkesi, topyekûn zümre hâkimiyetinin sonucu ortaya çıktı: Devleti yönetenler, varlıklı ülkelerle mücadele etmekten kaçınıp, daha fazla borca batmaya devam etti. Krediler sosyal harcamaların kısıtlanması koşuluyla verildi, geri ödemeler halktan hayati ihtiyaçların sakınılmasını ve ekonominin en temel sektörlerine tasarruf tedbirleri uygulanmasını gerektirdi.
 
Kaynakların azaltılması nedeniyle Ukrayna hastaneleri yeterli donanımdan yoksun. Yine bu kesintiler nedeniyle her kademeden sağlık çalışanı eksikliği sürüyor ve işlerine devam edenler de tıpkı öğretmenler ve diğer tüm kamu emekçileri gibi düşük ücretlerle çalışıyor. Madenlerde çalışanların çoğuna ise hiç ödeme yapılmıyor, maaşları geciktiriliyor.
 
Neredeyse 5,000,000 emekçiyi temsil eden ülkenin en büyük sendika örgütleri de borç iptali çağrısına katıldılar.
 
Borç yükünün iptali kime fayda sağlar?
 
Bu hamle süregiden askeri işgalden sivil vatandaşlarını korumak, yerinden edilenlere barınma ve yaralılara tedavi sağlamak için kaynağa ihtiyaç duyan Ukrayna halkına destek olacak. 
 
Bu hamle, Ukrayna’nın ekonomik faaliyetlerini canlandırarak savaşın Avrupa’da devam etmesi olasılığını azaltacak ve böylece AB komşularımıza fayda sağlayacak. Ukrayna’nın bombalarla yok edilen altyapısını ve tüm ekonomisini yeniden inşa etmesine olanak verecek. Ukrayna’nın refahı Avrupa’nın ve tüm dünyanın istikrarı için kritik bir öneme sahip. 
 
Borç iptalinin ne gibi sonuçları olur?
 
·      Askerî harekât sonucu tahrip edilen stratejik altyapı yatırımlarının tamiratını kolaylaştırır.
·      Sosyal alanda tasarruf tedbirlerine son verir ve böylece zaman içerisinde sosyal harcamalara nitelik ve işlevini geri kazandırır. İşçilerin düzgün bir yaşam sürebilmesini sağlar. 
·      AB ve Ukrayna ile ilişkilerde adaleti tesis ederek anlamlı bir destek eylemi oluşturur.
 
Ukrayna’nın borç yükümlülüğünün Avrupa Merkez Bankası ve diğer kredi kurumları tarafından üstlenilmesi önerisinde bulunan Polonya siyasi partisi Razem’e (Bir Arada) teşekkürü borç biliriz. 
Bağlantılar:

 1. https://www.imf.org/external/np/fin/tad/extforth.aspx?memberkey1=993&date1key=2021-12-31&category=forth&year=2018&trxtype=repchg&overforth=f&schedule=exp&extend=y
 2. https://bank.gov.ua/files/ES/ZB_y_en.pdf
 3. https://www.ceicdata.com/en/indicator/ukraine/external-debt
 4. https://tradingeconomics.com/ukraine/external-debt
 5. https://partiarazem.pl/2022/02/uwolnijmy-ukraine-od-dlugow/
 6. https://partiarazem.pl/2022/02/postanovlennya-natsionalnoyi-rady-partiyi-livi-razom-shchodo-napadu-rosiyskoyi-federatsiyi-na-ukrayinu/
Thank you for your support, VIktoriia Pihul from Kyiv
Question to the initiator

Link to the petition

Image with QR code

Tear-off stub with QR code

download (PDF)

News

 • Liebe Unterstützende,
  der Petent oder die Petentin hat innerhalb der letzten 12 Monate nach Ende der Unterschriftensammlung keine Neuigkeiten erstellt und den Status nicht geändert. openPetition geht davon aus, dass die Petition nicht eingereicht oder übergeben wurde.

  Wir bedanken uns herzlich für Ihr Engagement und die Unterstützung,
  Ihr openPetition-Team

Not yet a PRO argument.

No CONTRA argument yet.

Help us to strengthen citizen participation. We want to support your petition to get the attention it deserves while remaining an independent platform.

Donate now