Region: Austria
Civil rights

ÖVP ve FPÖ’ye cagrimizdir: Ögrenim Harclari‘nin yürürlüge konulmasina hayir!

Petitioner not public
Petition is directed to
Avusturya Federal Hükümeti
50,630 supporters

Petitioner did not submit the petition.

50,630 supporters

Petitioner did not submit the petition.

 1. Launched 2018
 2. Collection finished
 3. Submitted
 4. Dialogue
 5. Failed

14 Aralik 2017 tarihinde aciklandigi üzere ÖVP ve FPÖ genis kapsamli Ögrenim Harclari‘nin yürürlüge konulmasi konusunda anlasti. Biz Avusturya Yüksekögrenim Ögrencileri Birligi (ÖH) olarak, kararli bir sekilde bu tasarinin karsisinda duruyoruz. Söz konusu tasari hem sosyal acidan hem de ögrenim haklari cercevesinde bir sorumsuzluk anlamina gelmektedir. ÖH- Federal Temsilcilik Baskanlik Grubu’ndan Johanna Zechmeister, Hannah Lutz und Marita Gasteiger „Genis kapsamli Ögrenim Harclari konusunu kesinkes kapatmamis olmamiz, Avusturya Yüksekögrenim alanina kötü bir karne sunmaktadir“ diyerek durumun kabul edilemezligini belirtmistir. Söz konusu harclarin yürürlüge konulmasindan dogacak maddi ve manevi yönetim giderleri inanilmaz boyutlarda olacaktir. Üstelik bu harclarin bütünsel olarak toplanmasi, yönetilmesi ve kullanilmasinin düzenlenmesi, Avusturya‘da Yüksekögrenim bes farkli federal kanuna tabi oldugundan hicbir sekilde olanakli degildir.

Reason

Ögrenim Harclari, ögrenim haklarina aykiri olmasinin yaninda, sosyo-ekonomik acidan zayif konumda olan ögrenciler icin kötü sonuclari icinde barindirmaktadir. 2002 yilinda yapilmis olan yüksekögrenim görenler hakkindaki sosyal arastirma, o tarihte genis kapsamli Ögrenim Harclari‘nin yürürlüge konulmasinin su sonuclara yol actigini göstermistir: Yaklasik 45.000 yüksekögrenim ögrencisi maddi zorluklarin büyüklügü sebebiyle 2001 yilinda ögrenimlerini yarida birakmak zorunda kalmistir. Bugünün yasam kosullari göz önüne alinarak düsünüldügünde, bu sayi cok daha büyük olma ihtimalindedir. Halihazirda egitim alanindaki tasarruflar gelecek nesiller icin kötüye isarettir. Avusturya gibi egitimin en önemli kaynaklardan biri sayildigi bir ülkede, genis kapsamli Ögrenim Harclari’nin yürürlüge konulmasi yüksekögrenim alanindaki problemlere teslim olmak demektir. ÖH yüksekögrenimin finanse edilmesi konusunda güvenilir ve saglam öneriler sunmak istemektedir. Yüksekögrenim ögrencilerinin sosyal konumlarindan bagimsiz sekilde okuyabilmesine olanakli kilmak icin bu önerileri gelecekte de müzakere masasina tasiyacagiz. Ögrenim Harclari yanlis yöne dogru atilmis bir adimdir!

Thank you for your support

Link to the petition

Image with QR code

Tear-off stub with QR code

download (PDF)

News

 • Liebe Unterstützende,
  der Petent oder die Petentin hat innerhalb der letzten 12 Monate nach Ende der Unterschriftensammlung keine Neuigkeiten erstellt und den Status nicht geändert. openPetition geht davon aus, dass die Petition nicht eingereicht oder übergeben wurde.

  Wir bedanken uns herzlich für Ihr Engagement und die Unterstützung,
  Ihr openPetition-Team

Not yet a PRO argument.

No CONTRA argument yet.

Help us to strengthen citizen participation. We want to support your petition to get the attention it deserves while remaining an independent platform.

Donate now