Region: Austria
Health

Psikolojik hastalıkları olan insanların Avusturya’da daha iyi bakım görmeleri için!

Petitioner not public
Petition is directed to
Österreichische Bundesregierung, Österreichisches Parlament
39,171 supporters 38,650 in Austria

Petitioner did not submit the petition.

39,171 supporters 38,650 in Austria

Petitioner did not submit the petition.

 1. Launched 2019
 2. Collection finished
 3. Submitted
 4. Dialogue
 5. Failed

Avusturya’nın, dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olduğu söylenir. Fakat: Psikolojik rahatsızlığı olan insanların bakımı konusunda Avusturya’nın yapması gereken çok şey var!

Hastalık çeken insanların sayısı senelerdir artarken, bakımları konusunda Avusturya’da ağır noksanlar vardır. Daha ziyade çocuklar ve gençlerde aylarca süren bekleme süreleri az rastlanan bir durum değildir. Tedaviye geç başlanması daha fazla sıkıntıya sebep olmakta, ayrıca sağlık ve sosyal sistemde yüzlerce Milyon Avroluk ek harcamalara yol açmaktadır.

Gelecek yasama döneminde amaç bu gelişmeye karşı koymak amacıyla, birlikte doğru adımların atılmasıdır. Avusturya Psikologlar Meslek Birliği (BÖP), işbirliği ortakları olan GkPP (Eleştirel Psikologlar Kurumu, Meslek Birliği) ve PKP (Klinik Psikologlar Öncüleri) bu dilekçe ile şu taleplerde bulunmaktadır:

1. Psikolojik hastalığı olan insanlar için yeterli tedavi yerleri. Tam bakım için, bekleme süresi olmayan yüksek kalitede ayakta tedavi yerleri talep ediyoruz. Talebin merkezinde: Sosyal sigorta tarafından karşılanan kadronun klinik psikologlar, psikiyatrlar ve psikoterapistler için geliştirilmesi ve genişletilmesi yer almaktadır.

2. Kısa vadede: Klinik psikolojik tedavinin sigorta tarafından karşılanması. Klinik psikolojik tedavi verimlidir. Bilimsel araştırmalar bunu kanıtlamaktadır. Klinik psikolojik tedaviler hastanelerde uzun zamandır yerleşik ve 1993‘ten bu yana kanunî olduğu halde, muayenehanelerde klinik psikolojik tedavi hizmeti sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Her ne kadar bununla, kırsal bölgelerde de büyük bir bakım boşluğu hızlı ve yüksek kalitede doldurulabilecek olsa da. Klinik psikolojik tedavinin sağlık sigortası kapsamına alınması (ASVG) ile birlikte psikolojik rahatsızlıkları olan insanların bakım ihtiyaçları giderilebilecektir.

3. Uzun vadede: Tüm PSY (Psikologlar, psikiyatrlar, psikoterapistler) mesleklerinin „Ana planı" Psikolojik olarak sağlıklı bir Avusturya“. Gerek psikiyatrlar ve psikoterapistler, gerekse klinik psikologlar Avusturya’da psikolojik bakımın düzeltimesi adına önemli katkıda bulunmaktadırlar. Bu sebeple açık bir şekilde: Bu iyileştirme uzun vadede, tüm PSY mesleklerinin sürece dahil edilmesi ve siyasetle birlikte mümkündür. Bunun için birlikte “Psikolojik olarak sağlıklı bir Avusturya“ ana planının hazırlanmasını öneriyoruz.

Reason

GEREKÇE

Psikolojik bakımın kalıcı olarak düzeltilmesi, hastalık çeken insanların Avusturya’da profesyonel bir şekilde ve vaktinde bakım görmelerine ve kendilerinin ve yakınlarının sıkıntılarının azaltılmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca sosyal, sağlık ve ekonomi sistemi orta ve uzun vadede rahatlayacaktır. Bu konuda büyük tasarruf imkanları da mevcuttur.

Şimdi harekete geçme zamanıdır!

Desteğiniz için teşekkür ederiz. Avusturya Psikologlar Meslek Birliği (BÖP), Viyana

Thank you for your support

Link to the petition

Image with QR code

Tear-off stub with QR code

download (PDF)

This petition has been translated into the following languages

News

 • Liebe Unterstützende,
  der Petent oder die Petentin hat innerhalb der letzten 12 Monate nach Ende der Unterschriftensammlung keine Neuigkeiten erstellt und den Status nicht geändert. openPetition geht davon aus, dass die Petition nicht eingereicht oder übergeben wurde.

  Wir bedanken uns herzlich für Ihr Engagement und die Unterstützung,
  Ihr openPetition-Team

Not yet a PRO argument.

No CONTRA argument yet.

This petition has been translated into the following languages

Help us to strengthen citizen participation. We want to support your petition to get the attention it deserves while remaining an independent platform.

Donate now