Region: Austria
Health

Psikolojik hastalıkları olan insanların Avusturya’da daha iyi bakım görmeleri için!

Petition is directed to
Österreichische Bundesregierung, Österreichisches Parlament
38.445 Supporters 37.937 in Austria
100% from 18.000 for quorum
 1. Launched November 2019
 2. Time remaining > 2 months
 3. Submission
 4. Dialog with recipient
 5. Decision
I agree to the storage and processing of my personal data. The petitioner can see name, age and location and forward this information to the recipient. I can withdraw my consent at any time.

Avusturya’nın, dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olduğu söylenir. Fakat: Psikolojik rahatsızlığı olan insanların bakımı konusunda Avusturya’nın yapması gereken çok şey var!

Hastalık çeken insanların sayısı senelerdir artarken, bakımları konusunda Avusturya’da ağır noksanlar vardır. Daha ziyade çocuklar ve gençlerde aylarca süren bekleme süreleri az rastlanan bir durum değildir. Tedaviye geç başlanması daha fazla sıkıntıya sebep olmakta, ayrıca sağlık ve sosyal sistemde yüzlerce Milyon Avroluk ek harcamalara yol açmaktadır.

Gelecek yasama döneminde amaç bu gelişmeye karşı koymak amacıyla, birlikte doğru adımların atılmasıdır. Avusturya Psikologlar Meslek Birliği (BÖP), işbirliği ortakları olan GkPP (Eleştirel Psikologlar Kurumu, Meslek Birliği) ve PKP (Klinik Psikologlar Öncüleri) bu dilekçe ile şu taleplerde bulunmaktadır:

1. Psikolojik hastalığı olan insanlar için yeterli tedavi yerleri. Tam bakım için, bekleme süresi olmayan yüksek kalitede ayakta tedavi yerleri talep ediyoruz. Talebin merkezinde: Sosyal sigorta tarafından karşılanan kadronun klinik psikologlar, psikiyatrlar ve psikoterapistler için geliştirilmesi ve genişletilmesi yer almaktadır.

2. Kısa vadede: Klinik psikolojik tedavinin sigorta tarafından karşılanması. Klinik psikolojik tedavi verimlidir. Bilimsel araştırmalar bunu kanıtlamaktadır. Klinik psikolojik tedaviler hastanelerde uzun zamandır yerleşik ve 1993‘ten bu yana kanunî olduğu halde, muayenehanelerde klinik psikolojik tedavi hizmeti sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Her ne kadar bununla, kırsal bölgelerde de büyük bir bakım boşluğu hızlı ve yüksek kalitede doldurulabilecek olsa da. Klinik psikolojik tedavinin sağlık sigortası kapsamına alınması (ASVG) ile birlikte psikolojik rahatsızlıkları olan insanların bakım ihtiyaçları giderilebilecektir.

3. Uzun vadede: Tüm PSY (Psikologlar, psikiyatrlar, psikoterapistler) mesleklerinin „Ana planı" Psikolojik olarak sağlıklı bir Avusturya“. Gerek psikiyatrlar ve psikoterapistler, gerekse klinik psikologlar Avusturya’da psikolojik bakımın düzeltimesi adına önemli katkıda bulunmaktadırlar. Bu sebeple açık bir şekilde: Bu iyileştirme uzun vadede, tüm PSY mesleklerinin sürece dahil edilmesi ve siyasetle birlikte mümkündür. Bunun için birlikte “Psikolojik olarak sağlıklı bir Avusturya“ ana planının hazırlanmasını öneriyoruz.

Reason

GEREKÇE

Psikolojik bakımın kalıcı olarak düzeltilmesi, hastalık çeken insanların Avusturya’da profesyonel bir şekilde ve vaktinde bakım görmelerine ve kendilerinin ve yakınlarının sıkıntılarının azaltılmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca sosyal, sağlık ve ekonomi sistemi orta ve uzun vadede rahatlayacaktır. Bu konuda büyük tasarruf imkanları da mevcuttur.

Şimdi harekete geçme zamanıdır!

Desteğiniz için teşekkür ederiz. Avusturya Psikologlar Meslek Birliği (BÖP), Viyana

This petition has been translated into the following languages

new language version

Not yet a PRO argument.

No CONTRA argument yet.

Why people sign

 • Not public Völkermarkt

  on 19 Nov 2019

  Weil ich selbst Psychologin bin

 • on 17 Nov 2019

  Weil ich ebenfalls bereits psychische Probleme hatte.

 • on 15 Nov 2019

  Gerade in akuten Situationen müssen Menschen in Österreich die Möglichkeit bekommen, Hilfe in Anspruch nehmen zu können!

 • Not public , Stachegasse

  on 15 Nov 2019

  Weil jeder Mensch psychologische Unterstützung braucht und jedem das zusteht. Bessere Bedingungen für Therapie, Kosten und Unterstützungen müssen dringend erschaffen werden!

Tools for the spreading of the petition.

You have your own website, a blog or an entire web portal? Become an advocate and multiplier for this petition. We have the banners, widgets and API (interface) to integrate on your pages.

Signing widget for your own website

API (interface)

/at/petition/online/psikolojik-hastaliklari-olan-insanlarin-avusturyada-daha-iyi-bakim-goermeleri-icin/votes
Description
Number of signatures on openPetition and, if applicable, external pages.
HTTP method
GET
Return format
JSON

Help us to strengthen citizen participation. We want your petition to get attention and stay independent.

Donate now

openPetition international