Петицията е адресирана до:
VS Komenský, vedení školy
Vážená paní ředitelko Kaplan, vážený pane Hanzle,
dovolujeme se na Vás zdvořile obrátit s naléhavou prosbou, aby paní učitelka Mgr. Kateřina Blažek-Andrejs mohla nadále působit ve škole Komenský ve Vídni.
Děkujeme, že v dopise, který jsme dostali od vedení škol a školského spolku Komenský, bylo objasněno, že paní učitelka neporušila žádné předpisy a že její pracovní poměr nebyl ukončen z formálních důvodů. Rodičům bylo sděleno, že k ukončení spolupráce dochází v důsledku vzniklého napětí a ztráty vzájemné důvěry s pedagogickým týmem obou škol (citujeme z dopisu, který rodiče žáků školy obdrželi dne 26.5.2025). Zmiňované napětí ale nevzniklo v žádné souvislosti mezi paní učitelkou Mgr. Kateřina Blažek-Andrejs a jejími prvňáčky.
Domníváme se, že právě v takové situaci je důležité zdůraznit, že případné neshody na pracovišti by neměly vyústit v rozhodnutí, které ovlivní děti v první třídě. Paní učitelka Mgr. Blažek-Andrejs je pro naše děti i pro nás rodiče významnou osobností. Její působení zásadně přispívá ke kvalitě výuky i k pozitivní atmosféře školy. Děti ji mají velmi rády, do školy se díky ní těší, a její přístup k výuce v nás rodičích vzbuzuje důvěru ve vzdělávací směřování školy.
Pro prvňáčky je těžko pochopitelné, že musí odejít jejich milovaná učitelka, když neudělala nic špatného. Paní učitelka nedostala výpověď, neporušila žádná pravidla, žádné předpisy, přesto nemůže pokračovat v práci, kterou má ráda a věnuje se jí s celým profesním i lidským nasazením. Děti by tak neměly nést následky konfliktu mezi dospělými – a jak se lidově říká, odnést to.
Považujeme za důležité zdůraznit, že naším cílem není hodnotit vzniklý spor ani jednotlivé vztahy paní učitelky s pedagogickým sborem a vedením školy. Naší jedinou a upřímnou motivací je zájem o zachování kontinuity výuky a vztahů, které se mezi paní učitelkou a dětmi přirozeně a pozitivně vytvořily.
Jisté však je, že ochota paní učitelky nadále působit na škole navzdory této neobvyklé situaci svědčí o jejím odhodlání jednat v nejlepším zájmu dětí a budovat pro ně bezpečné a podnětné prostředí.
Vážená paní ředitelko, pevně věříme, že vahou své osobnosti dokážete překonat případné animozity v pedagogickém sboru, z nichž tato situace mohla vzniknout a to ve smyslu učení učitele národů J. A. Komenského, k němuž se škola hlásí nejen svým názvem. Tak to ostatně učíme i my svoje děti – aby byly tolerantní, hledaly porozumění a dokázaly překonávat rozpory. Obracíme se na Vás s důvěrou, že společně sdílíme stejný cíl: blaho dětí ve škole, kterou vedete.
Věříme, že celá záležitost může být vyřešena spravedlivě, transparentně a v zájmu těch, na kterých nám všem nejvíce záleží – Vašich žáků a dětí, které vzniklé situaci nerozumí.
S úctou,
Rodiče a přátelé školy
Tato petice je důležitá, protože se týká zachování kontinuity a stability ve vzdělávání našich dětí. Paní učitelka Mgr. Kateřina Blažek-Andrejs je pro děti v 1. třídě klíčovou osobností – nejen díky svým odborným kvalitám, ale také díky svému lidskému přístupu, který vytváří ve třídě bezpečné a motivující prostředí.
Její odchod by byl důsledkem napětí mezi dospělými, nikoliv jakéhokoliv profesního pochybení. Děti by však nesly následky, přestože situaci nerozumí.
Chceme, aby se rozhodnutí týkající se pracovních vztahů nepromítala negativně do života těch nejmenších, kteří si svou učitelku oblíbili a kteří díky ní chodí do školy rádi.